Máte plnou skříň i botník, ale stejně ráno bojujete s pocitem, že nevíte, co si vzít na sebe? Věřte, že i v módě často méně znamená více. Zapojte se do hnutí #rethinkfashion, které se zaměřuje na dlouhou životnost oblečení a platforma vyjadřuje závazek k udržitelnosti.

Malý slovník módního minimalisty

Kapsulový šatník – menší množství dobře kombinovatelných kousků, do kterých se vyplatí investovat, aby vám co nejdéle vydržely. Dopřejte si maximální kvalitu, kterou si můžete dovolit. Nejde však jen o peníze, důležitý je i čas, který věnujete jejich péči.

Cost per wear (CPW) – náklad na jedno nošení. Rovnice pro výpočet tohoto nákladu je jednoduchá, stačí vydělit cenu předmětu počtem nošení. Kvalitní kabát za 10 tisíc Kč, který vám vydrží 5 sezón a každý rok ho vynesete 20krát, má CPW 10 000/100 = 100 Kč na jedno nošení. Tričko za výhodných 300 Kč, které si vezmete jednou, ale pak se opere nebo skončí na dně skříně, má CPW 300 Kč. Který kousek se vyplatil víc?

Klíčové kousky – základy šatníku, které vám perfektně padnou, jsou z kvalitních materiálů a skvěle se kombinují. Mohou být různé, důležité je, aby odpovídaly vašemu životnímu i módnímu stylu. Často to bývají např. malé černé šaty, kvalitní džíny, dobře padnoucí sako, černé a bílé tričko a bílá košile.

Perwoll Renew & Care Caps – Nové gelové prací kapsle, které mají tři komory a jsou speciálně vyvinuty tak, aby o vaše oblečení při praní aktivně pečovaly a obnovovaly je. Složení obsahuje pečující složky, které poskytují obnovu zářivých barev, vyhlazení vláken díky unikátnímu „Care komplexu“ a příjemnou květinovou vůni.

5 kroků k minimalistickému kapsulovému šatníku

1. Vytřiďte šatník

Vyndejte všechno své oblečení na jednu hromadu třeba na postel. Připravte si dvě krabice a roztřiďte oblečení na tři části: nechat, darovat a prodat. Nechte si jen kousky, které skutečně nosíte (pomůže vám třeba pravidlo, že co jste neměla rok na sobě, musí pryč).

2. Nakupujte s rozmyslem

Ne všechno, co vám na Instagramu nebo v obchodě padne do oka, opravdu potřebujete. Vybírejte jen nadčasové kousky, které budete chtít nosit i za několik let. Investujte také do kvalitních basic kousků, které můžete kombinovat. Nenakupujte impulzivně – pokud po něčem opravdu toužíte, můžete se pro to druhý den vrátit.

3. Dbejte na kvalitu

Pečlivě si vybírejte kvalitní materiály a také dbejte na kvalitu zpracování. I když jsou takové kousky na první pohled dražší než běžná konfekce ze high street obchodu, ve výsledku se vám vyplatí. Kvalitní základ šatníku vám při správné péči vydrží dlouhá léta.

4. Myslete na kombinovatelnost

Dobře sestavený šatník, který vám nabídne širokou škálu outfitů, nemusí zahrnovat stovky kusů. Je to právě vzájemná kombinovatelnost, která vám zaručí, že budete pokaždé oblečená jinak, ale vždy stylově a sladěně.

5. Nepodceňte správnou péči

Volte kvalitní prací prostředky určené na daný materiál a barvu. Nové gelové prací kapsle Perwoll Renew & Care Caps jsou speciálně vyvinuty tak, aby o vaše oblečení při praní aktivně pečovaly a obnovovaly je. Sušte v pokojové teplotě nebo na čerstvém vzduchu, ale pozor na přímé slunce, které by mohlo vyšisovat barvy. Oblečení věšte na ramínko nebo skládejte do polic tak, aby mělo dost prostoru a nemačkalo se.

Další tipy, jak se starat o svůj šatník, nám prozradili také stylista Filip Vaněk, návrhářka Vanda Janda a modelka Karolína Schicková.